WROĆ DO BLOGA

PHU

Marek Domański

   MENU

Tel. 602-605-399

zdjęcie przedstawia opakowani 5kg poliuretanów szybkoutwardzalnych odpornych na udar
14 października 2020

Silikony do form kondensacyjne o niskim skurczu

Pisałem już o silikonach ale obecnie dzielę się swoimi doświadczeniami silikonów które posiadam. Próby robione prze ze mnie potwierdziły dobre parametry mechaniczne obu silikonów które mam w ofercie (twardość 24 shoreA  oraz 28 shore A ) . W zależności od zastosowanego utwardzacza uzyskałem po 4 tygodniach od zalania belki 50 cm następujące skurcze.

silikon 24 shore A z utwardzaczem szybkim -15 minut czas życia i po 3 godzinach utwardzenie  , Skurcz po 2 dniach wynosił 0,2%  a po 4 tygodniach 0,5%.

Ten sam silikon z wykorzystaniem wolnego utwardzacza -Czas życia 40 minut a utwardzenie po 6 godzinach. Skurcz po 3 dniach wynosił 0,1% a po 4 tygodniach 0,3%.

Te wyniki potwierdzają moje wcześniejsze przypuszczenia że podobnie jak w żywicach szybkoutwardzalnych im szybszy czas wiązania tym większe skurcze odlewanego silikonu. Podsumowując: Chcesz mieć dobrą formę zastosuj utwardzacz bazowy wolniejszy. Dodawanie szybkich utwardzaczy ma zastosowanie gdy robisz formę na konkretny temat i nie martwisz się co będzie się z nią działo za pół roku.

 

PHU Marek Domański

Łomianki ul.Przeskok 26

tel. 602-605-399 

e-mail : marekmodelform@gmail.com