Silikony które mam w ofercie dzielą się na dwa podstawowe rodzaje . Silikony kondensacyjne i silikony addycyjne. W obu przypadkach są to 2 składnikowe ciecze które po wymieszaniu w odpowiedniej proporcji utwardzają się uzyskując miękką , elastyczną formę lub detal. Cały proces mieszania i utwardzania odbywa się w temperaturze pokojowej i można je stosować w warunkach domowych. Wspólną zaletą ich jest to że są antyadhezyjne czyli że prawie nic się do nich nie przykleja (nie wymagają stosowania oddzielaczy jak poliuretany). Nie wymagają pras i pieców jak to ma miejsce w przypadku silikonów utwardzanych na gorąco.
Silikony dwuskładnikowe utwardzane w temp pokojowej mają szerokie zastosowanie . Moja oferta ogranicza się do silikonów które najczęściej wykorzystywane są do odlewania form w ceramice, sztukatorstwie , rapid prototyping, przy produkcji świec woskowych, przy wykonywaniu z żywic poliuretanowych i epoksydowych elementów dekoracyjnych.
Pod względem własności użytkowych silikony kondensacyjne są łatwiejsze w stosowaniu . Mają niższą lepkość oraz niższą cenę. Posiadają również dodatki tiksotropowe i różne katalizatory zmieniające czas życia i czas utwardzenia. Silikony kondensacyjne mają jednak podstawową wadę jakimjest skurcz na poziomie 1% oraz to że kurczą się również w funkcji czasu nie tylko w trakcie utwardzania.
Silikony addycyjne mają skurcz 10 razy mniejszy więc zapewniają wykonanie formy z dokładnością do 0,1% co niekiedy ma duże znaczenie. Ważną ich cechą jest również stabilność wymiaru w czasie czyli że po kilku miesiącach detale wyjmowane z form mają taką samą wielkość i kształt jak na początku. Silikony addycyjne do form są jednak najczęściej wysokiej lepkości na poziomie 40000mPas i są droższe od silikonów kondensacyjnych. Przy czym są wyjątki. Silikony addycyjne są nieszkodliwe w trakcie stosowania w kontakcie z ludzkim ciałem więc można np odlewać własną dłoń nie ryzykując podrażnień.