Tel. 602-605-399

   MENU

PHU

Marek Domański

Silikony formierskie poliaddycyjne i polikondensacyjne

Jakie silikony addycyjne mam w ofercie?

Jakie silikony kondensacyjne  mam w ofercie?

Silikon RTV 240/C251.
                             addycyjny , proporcja  100:10 , transparentny , lepkość 45000mPas , czas życia 120 minut, skurcz 0,1%,
                             twardość 25 Shore A.
Silikon RTV 240/C250.
                             addycyjny , proporcja  100:10 , transparentny , lepkość 45000mPas , czas życia 120 minut, skurcz 0,1%,
                             twardość 40 Shore A.
Silikon RTV 245/C245.
                             addycyjny , proporcja  100:10 , transparentny , lepkość 45000mPas , czas życia 40 minut, skurcz 0,1%,
                             twardość 40 Shore A.
Silikon RTV 134.
                             silikon kondensacyjny twardość 24 shore A , lepkość 23000mPas , skurcz poniżej 1% 
                             czas życia  15  lub 40 minut.  W zależności od  zastosowanego utwardzacza i proporcji mieszania uzyskujemy odpowiednio  dla czasu życia 15 minut skurcz po 4 tygodniach 0,5% . Dla czasu życia 40 minut skurcz po 4 tygodniach 0,3%  wydłużenie przy zerwaniu 500%.
       
Silikon RTV 137.
                             silikon kondensacyjny twardość 27 shore A , lepkość 26000mPas , skurcz poniżej 1% 
                             czas życia 15   oraz 40 minut minut  - wydłużenie przy zerwaniu 350%
       
Uwaga ! Zastosowanie bazowego katalizatora
w silikonach RTV 137 oraz RTV 134 pozwoli uzyskać
formę trwalszą, bardziej stabilną wymiarowo i o niskim skurczu.
                           
       
Silikony addycyjne w zależności od ich właściwości mają szerokie zastosowanie. Moja oferta ograniczy się tylko i aż do silikonów formierskich. Zakresy twardości od 25 Shore A do 60 shore A. Są w śród nich silikony stosowane w rapid prototyping  transparentne  o twardości 40 Shore A ale i 25 Shore A . Można je stosować również w ceramice i do form na odlewy gipsowe ale ze względu na wysoką lepkość wymagają komory próżniowej do odpowietrzania. 
Silikony które mam w ofercie dzielą się na dwa podstawowe rodzaje . Silikony kondensacyjne i silikony addycyjne.  W obu przypadkach są to 2 składnikowe ciecze które po wymieszaniu w odpowiedniej proporcji utwardzają się uzyskując miękką , elastyczną formę lub detal. Cały proces mieszania i utwardzania odbywa się w temperaturze pokojowej  i można je stosować w warunkach domowych. Wspólną zaletą ich jest to że są antyadhezyjne czyli że prawie nic się do nich nie przykleja (nie wymagają stosowania oddzielaczy jak poliuretany). Nie wymagają pras i pieców jak to ma miejsce w przypadku silikonów utwardzanych na gorąco.
Silikony dwuskładnikowe utwardzane w temp pokojowej mają szerokie zastosowanie . Moja oferta ogranicza się do silikonów które najczęściej wykorzystywane są do odlewania form w ceramice, sztukatorstwie , rapid prototyping, przy produkcji świec woskowych, przy wykonywaniu z żywic poliuretanowych i epoksydowych elementów dekoracyjnych.

Pod względem własności użytkowych silikony kondensacyjne są łatwiejsze w stosowaniu .  Mają niższą lepkość oraz niższą cenę. Posiadają również dodatki tiksotropowe i różne katalizatory zmieniające czas życia i czas utwardzenia. Silikony kondensacyjne mają jednak podstawową wadę jakimjest skurcz na poziomie 1% oraz to że kurczą się również w funkcji czasu nie tylko w trakcie utwardzania.
Silikony addycyjne mają skurcz 10 razy mniejszy więc zapewniają wykonanie formy z dokładnością do 0,1%  co niekiedy ma duże znaczenie. Ważną ich cechą jest również stabilność wymiaru w czasie czyli że po kilku miesiącach detale wyjmowane z form mają taką samą wielkość i kształt jak na początku. Silikony addycyjne do form są  jednak najczęściej wysokiej lepkości na poziomie 40000mPas i są droższe od silikonów kondensacyjnych. Przy czym są wyjątki. Silikony addycyjne są nieszkodliwe w trakcie stosowania w kontakcie z ludzkim ciałem więc można np odlewać własną dłoń nie ryzykując podrażnień.
Kilka słów wprowadzenia o dwuskładnikowych silikonach addycyjnych i kondensacyjnych
Czy wiesz że ceny silikonów addycyjnych które przedstawiam poniżej są porównywalne z cenami silikonów kondensacyjnych ? Zapytaj o szczegóły. Wyślij e-maila , zadzwoń.

Silikony kondensacyjne ogólnego stosowania odlewnicze. Niski skurcz i niska cena ! 

PHU Marek Domański

Łomianki ul.Przeskok 26

tel. 602-605-399 

e-mail : marekmodelform@gmail.com