WROĆ DO BLOGA

PHU

Marek Domański

   MENU

Tel. 602-605-399

silikon odlewniczy do form bezskurczowy transparentny
23 października 2019

Jakie żywice poliuretanowe i dojakich zastosowań

Na początek parę słów o żywicach poliuretanowych szybkoutwardzalnych.

Są to dwuskładnikowe ciecze które po wymieszaniu w kilka -kilkanaście minut utwardzają się uzyskując różne ciekawe właściwości. Dzięki temu w odpowiednich formach można uzyskiwać twarde lub elastyczne elementy dekoracyjne i wyroby techniczne.

Największą popularność mają żywice serii PN 1695  ze względu na przystępną cenę oraz niską lepkość. Są one również stosowane jako szybki klej do płyt modelarskich. Niska lepkość żywic  pozwala na dodanie dużej ilości wypełniacza aluminiowego lub mineralnego. Wypełniacz aluminiowy powoduje poprawienie przewodności cieplnej i obniżenie skurczu odlewanego detalu.  Jednym z zastosowań żywic serii PN 1695 jest wykonywanie form do termoformowania które nagrzewają się do temperatur na poziomie 80°C. Dodanie wypełniacza aluminiowego pozwala lepiej rozprowadzać ciepło w formie

PN 1695  A+B  to żywica o lepkości na poziomie 50 mPas.  Czas na wymieszanie obu składników i odlanie detalu to zaledwie 2,5 minuty. Już po około 20-30 minutach uzyskujemy twardy element który możemy wyjąć z wzorca (foremki) . Zastosowanie tej żywicy z wypełniaczami wymaga dodawania wypełniaczy do obu skłądników żywicy oddzielnie. Dokładne wymieszanie obu mieszanin i potem zlanie wypełnionych składników A i B i wymieszanie między sobą.

Żywica zastosowana bez wypełniaczy może być wykorzystana do odlewania elementów cienkościennych lub służyć jako szybki klej do płyt modelarskich oraz do klejenia drewna i płyt mdf.

 

PN 1695 L  (A+B) jest bardzo podobna do żywicy PN 1695. Ponieważ czas życia wynosi około 5 minut możemy pokusić się na odlewanie większych wyrobów. Czas wstępnego utwardzenia wynosi jednak około 90 do 120 minut.

dalszy ciąg opowieści o żywicach wkrótce :)

 

PHU Marek Domański

Łomianki ul.Przeskok 26

tel. 602-605-399 

e-mail : marekmodelform@gmail.com